W dniach 19, 20 i 21 maja 2017 r. nad Parkiem Kępińskich w Szczurowej rozbrzmiewać będą krakowskie melodie obwieszczając 35. Jubileuszową edycję Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK.
Podczas tej edycji Przeglądu – nie zabraknie również Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic. Swoje najnowsze widowisko pt. „Na len, na konopie. Żeby się darzyło” autorstwa Magdaleny Witkowskiej zaprezentują w niedzielę 21 maja o godz. 15.30.
A tak o samym widowisku mówi Magdalena Witkowska: – W ostatni dzień zapustów dziewczyny i chłopcy, którzy trwali w kawalerskim stanie musieli wykupić się, inaczej zmuszani byli (szczególnie dziewczyny) do ciągnięcia przez całą wieś kłody. W karczmie czekały na nie kobiety z którymi po wykupieniu się biesiadowały. Archaiczne tańce „na urodzaj” tańczyły kobiety, a także mężczyźni. Ostatni wtorek karnawału to dzień kiedy w karczmie rządziły kobiety. Mężczyźni musieli dostosować się do kobiet. W tym dniu do mężatek wkupywały się „nowożencowe” – młode mężatki, które wyszły dopiero co za mąż. Był to dzień kiedy karczma należała do kobiet, a tańce na urodzaj miały dać dobre plony „skakać wysoko, a tańczyć drobno” taki był zwyczaj. Zabawę, która przeradzała się we wspólną – mężczyzn i kobiet kończyło przybycie „wstępnej” czyli Popielcowej środy. Milkły instrumenty, a na stołach został tylko postny żur.
Głównym celem jaki przyświeca Przeglądowi w Szczurowej – najstarszej, sięgającej początku lat 80. XX w. imprezie folklorystycznej – jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Krakowiaków i Pogórzan poprzez kultywowanie i wierną, sceniczną prezentację dawno już zapomnianych rodzimych tradycji zawartych w tańcu, śpiewie, muzyce, obrzędach, zwyczajach i obyczajach.
Do udziału w Przeglądzie, który ma charakter konkursu zgłosiło się 90. wykonawców w tym: 14. zespołów folklorystycznych, 2. grupy regionalne, 11. kapel ludowych, 9. instrumentalistów, 1. mistrz i 3 uczniów oraz 34. grupy śpiewacze i 16. śpiewaków ludowych z regionu Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich i Pogórza Ciężkowickiego.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Wierzchosławice do oglądania występu „Swojaków” oraz gorącego dopingu.
PROGRAM