Tradycyjne Święto Plonów – dożynki – to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu polskiej wsi. 15. sierpnia (wtorek) w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bobrownikach Małych odbędą się uroczystości dziękczynienia rolników z Gminy Wierzchosławice za dar plonów.
Rolnicy z Gminy Wierzchosławice obchodzą ponownie swoje święto po raz drugi po dłuższej przerwie. Dożynki to ludowe święto połączone z uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac polowych. Zwyczaj ten praktykowany był na naszych ziemiach już w czasach przedchrześcijańskich przez Słowian i plemiona bałtyckie. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno – dworskiej w XVI wieku, dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla pracowników w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów – tak będzie również i w Gminie Wierzchosławice.
O godzinie 14.30 rolnicy z terenu Gminy wezmą udział w dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym w Rudce, w trakcie której nastąpi poświęcenie wieńców żniwnych. Po nabożeństwie w uroczystym korowodzie dożynkowym rolnicy przejdą na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych, gdzie w dalszej części programu zespoły obrzędowe zaprezentują przygotowane przez siebie wieńce dożynkowe wraz z bogatym programem artystycznym. Wieczorem odbędzie się festyn ludowy z licznymi atrakcjami.
Program Gminnego Święta Plonów w Bobrownikach Małych
Godz. 14.15 – Zbiórka na placu przy kościele parafialnym w Rudce
(Parafia rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Różańcowej)
Godz. 14.30 – Uroczysta Msza święta i poświęcenie wieńców żniwnych
Godz. 15.30 – Przejście w korowodzie dożynkowym na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych
Godz. 16.00 – Uroczyste otwarcie Gminnego Święta Plonów
Godz. 16.15 – Tradycyjna prezentacja wieńców – Konkurs Wieńca Dożynkowego
Godz. 16.15 – Konkurs potraw regionalnych
Godz. 17.45 – Wiązanka pieśni i tańców rzeszowskich oraz krakowiak z lajkonikiem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic
Godz. 18.15 – Występ dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mali Bobrowianie” z Bobrownik Małych
Godz. 19.00 – Ogłoszenie wyników w konkursie wieńców oraz konkursie potraw regionalnych
Godz. 19.30 – Recital Klaudii Czapiewskiej
Godz. 20.00 – Koncert zespołu „Latino Lovers”
Godz. 20.30 – Losowanie nagród głównych w loterii fantowej
Godz. 20.40 – Zabawa taneczna z zespołem muzycznym „The Tonacja”
Atrakcje: mini park rozrywki (zamki dmuchane, eurobungy), loteria fantowa (nagroda główna rower, nagrody dodatkowe sprzęt RTV i AGD), liczne konkursy i gry z nagrodami, gastronomia (grill, fast-food, popcorn, lody, napoje), stoiska rękodzielnicze, bezpłatne degustacje potraw w ramach konkursu potraw regionalnych oraz kilkaset porcji potraw regionalnych ufundowanych przez sołectwo Bobrowniki Małe oraz Stowarzyszenie CASTOR.
W trakcie uroczystości odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych w kategorii wieniec tradycyjny i współczesny. Uczestnicy konkursu oprócz gratyfikacji finansowej otrzymają również możliwość reprezentowania Gminy Wierzchosławice podczas: Dożynek Powiatu Tarnowskiego (27 sierpnia w Gromniku), XIX Dożynek Województwa Małopolskiego (27 sierpnia w Bobowej) oraz Dożynek Jasnogórskich (3 września na Jasnej Górze).
Po raz pierwszy sołectwa będą również rywalizować w trakcie dożynek w ramach konkursu kulinarnego na najsmaczniejsze tradycyjne potrawy Gminy Wierzchosławice. Całość wzbogacą stoiska rękodzielników prezentujących dawne rzemiosła.
Atrakcje dodatkowe:
Organizatorami imprezy jest Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, Sołtys Wsi Bobrowniki Małe wraz z Radą Sołecką, Stowarzyszenie CASTOR, Klub seniora „Przystań” Wierzchosławice oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.
APEL
Rolników z terenu gminy dysponujących końmi, wozami konnymi oraz ciągnikami wraz z maszynami rolniczymi zapraszamy do udziału w korowodzie jaki przejdzie z kościoła na plac obok Centrum Kultury. Dodatkowe informacje nt udziału w korowodzie udziela Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach (tel. 14 657 57 57).
Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.