Wieczorem 5 stycznia w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach odbył się II Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wspólne kolędowanie rozpoczęło się od koncertu Małych Swojaków. W przeglądzie obejrzeliśmy 15 występów. Udział wzięli soliści, duety, tercety, grupy kolędnicze. Po zakończeniu przeglądu publiczność wysłuchała koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy.
Na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury wystąpił również Zespół Lipniczanie reprezentujący folklor Pogórza Sądeckiego z programem „Po kolędzie idą droby”.
Draby noworoczne (droby) – grupa dorosłych mężczyzn i kawalerów odwiedzających domostwa, aby przynieść ich mieszkańcom pomyślność i powodzenie na nowy rok. Jest to noworoczny odpowiednik bożonarodzeniowych kolędników. Tradycja ta obchodzona jest w wigilię Nowego Roku na południowych kresach Polski. Draby najczęściej przychodzili po północy lub nad ranem.
Postaci drabów przebrane były w kożuchy odwrócone sierścią na wierzch oraz w słomiane kapelusze lub czapki. Na twarze przywdziewali maski lub smarowali je sadzą. Ważnym elementem stroju było powrósło symbolizujące urodzaj i bogactwo.
Większość źródeł podaje, że draby oprócz obrzędowych tańców i bieganiny składali także życzenia okolicznościowe w formie wierszy lub pieśni.
Kolędnicy śpiewając pastorałki i chodząc w koło izby, równocześnie stukali kijami o podłogę by wygonić złe moce od gospodarzy. Najczęściej składano życzenia zdrowia, dostatku i płodności oraz aby domownikom dobrze się wiodło i niczego im nie brakowało. Draby w podzięce należało poczęstować posiłkiem i napitkiem. W wypadku niegodnego przyjęcia kolędników, teksty pieśni mogły być uszczypliwe lub obraźliwe.